Yerba maté Kurupí: Mistři léčivých bylin. Představení značky a průvodce produkty

Yerba mate Kurupí patří mezi nejvýznamnější paraguayské značky. Příznivci yerby vyzdvihují zejména jeho všestrannost a přístupnost začátečníkům i pokročilým mateistům. Pokud jste paraguayská maté ještě neochutnali, Kurupí může být ideálním prvním krokem. V tomto článku si krátce představíme filozofii značky a ochutnáme jednotlivé druhy.

clasica_1

Nejkvalitnější léčivé byliny od drobných pěstitelů

Značka Kurupí působí pod záštitou společnosti Santa Margarita se sídlem v San Juan Bautist, hlavním městě departmentu Misiones (sousedí s argentinskou provincií stejného jména). Společnost založil v roce 1965 doktor Oscar Benítez Rapetti, přezdívaný „Don Coco“. Ve své lékárně Santa Margarita studoval, míchal a prodával bylinné směsi společně s manželkou Martou.

Zaměření na byliny a léčivky přetrvalo až do současnosti. Santa Margarita odkupuje léčivé rostliny nejvyšší kvality pouze od lokálních dodavatelů - drobných pěstitelů, rodinných farem či nezávislých sběračů. Celkem se jedná až o 1800 rodin. 

„Naši dodavatelé jsou zároveň i strategickými partnery v oboru. Kromě toho, že jim zdarma dodáváme sazenice z naší školky, tak jsou naše vztahy založeny na výměně znalostí – od nejmodernějších zemědělských postupů, přes udržitelné pěstování bez použití toxických agrochemikálií až po podporu začínajících podnikatelů“, uvádí společnost na svých webových stránkách. 

h_teguarani_1

Budovy sídla společnosti Santa Margarita v městečku San Juan Bautist.

Důraz na udržitelnost podnikání i životního prostředí

Jak už to u producentů yerba maté bývá, Santa Margarita klade kromě podpory místních obyvatel důraz i na udržitelný rozvoj a ochranu životního prostředí.

Hlavním zaměřením ale není ochrana životního prostředí jako takového, ale především zachování a předávání zkušeností a vědomostí. „Lidé mají žít a jednat v souladu s přírodou. Udržitelnost pro nás není jen nějaká aktuální módní vlna, je to životní styl lidí, kteří jsou už 55 let součástí naši společnosti a komunit, se kterými pracujeme,“ vysvětluje Leticia González Benítez, ředitelka a koordinátorka firemní udržitelnosti. 

K tradici značky Kurupí se váže i jedna (z pohledu Evropy možná trochu bizarní) zajímavost: Název značky vychází z mytologie indiánů Guaraní. El Kurupi, jeden z potomků Taua a Kerany, je považován za ducha plodnosti. Je popisován jako ošklivý trpaslík s penisem několikrát omotaným kolem pasu, žijící v hloubi pralesa, odkud vyráží na loupeživé výpravy. Prostě takový paraguayský Jožin z bažin. 

lendasurbanasppppp_1

Kurupí 

Průvodce produkty Kurupí

Yerba mate Kurupí patří mezi nejvýznamnější paraguayské značky. Příznivci yerby vyzdvihují zejména jeho všestrannost – zachutná jak začátečníkovi, tak zkušenému mateistovi a hodí se pro klasickou přípravu i pití za studena. Pokud jste paraguayská maté ještě neochutnali, Kurupí může být ideálním prvním krokem.

Kurupí Clásica

Neochucené maté, vhodné na přípravu tradičním způsobem i za studena. Slouží jako základ všech bylinných směsí značky Kurupí.

Řez je typicky paraguayský, s větším obsahem prachu a rozdrcených stonků a lístky řezanými jemněji, než jsme zvyklí u maté argentinských. Barva je v porovnání s argentinskými maté tmavší a tlumenější.

Vůně je rovněž typická pro paraguayská maté, silná, ostrá, s příjemnou kouřovostí.  Najdeme v ní sladké tóny sušených švestek a dalšího sušeného ovoce, doplněné o dřevěné a lehce kořeněné.

Chuť se liší dle způsobu přípravy – za studena je mírně dřevitá, kořeněná, jemně nasládlá, ale ve své podstatě velmi nekomplikovaná. Proto se také toto maté velmi hodí na míchání s dalšími bylinami.

Jak se dá očekávat, pokud maté připravíte tradičně s použitím teplé vody, chuť bude ostřejší, s výraznější hořkostí. Dřevité tóny budou převládat nad ovocnými a projeví se sladké, dubové tóny, které mohou připomínat až whiskey nebo burbon.

Aftertaste je dlouhý, u prvních nálevů velmi svěží až mátový, později příjemně hořkosladký.

V teplých dnech studené maté dokonale osvěží, v zimě pak příjemně povzbudí. Energizující účinky nastupují pozvolna a navozují unikátní kombinaci uvolněnosti a pozornosti, proto jej využijí třeba studenti.

6522_1

 

Kurupí Tradicional

Výraznější verze Kurupí Clásica s větším zastoupením hořkých tónů. Změny chuti se dosahuje kratším zráním a změnou poměru lístků, prachu a stonků ve směsi. V chuti se projevuje jemná, příjemná kyselinka, můžete cítit nádech vlašských ořechů.

6579_1

Kurupí Menta Boldo

Milovníci máty, neváhejte. V mnoha recenzích se Kurupi Menta Boldo označuje jako nejlepší maté na přípravu tereré. Vůně máty je nečekaně intenzivní a jasně definovaná i v nálevu. Ten si ale i přesto zachovává jemnou zemitost a krémovost. Díky přídavku byliny boldo tato účinná směs podporuje trávení a boj se záněty.

3024_1

Kurupí Cedrón Kapi'i y Menta

Další z ochucených variant Kurupí, tentokrát je máta doplněna citronovou trávou. Chuť je velmi osvěžující, citrónová tráva dodává příjemné citrusové aroma, nálev je jen velmi mírně nahořklý. V zimě výborné jako mateistická verze čaje s citronem, v létě ideální na studenou přípravu tereré.

6534_1

Kurupí Katuava

Kurupí Katuava je stimulující směs s příjemnou, osvěžující chutí. Catuaba je rostlina, kterou Guarani tradičně používají jako stimulant centrálního nervového systému s afrodiziakálními vlastnostmi. Je to jedno z nejpopulárnějších afrodiziak na světě: uvolňuje, stimuluje a zlepšuje krevní oběh. 

930-3_1

Kurupí Fitness

Směs speciálně navržená pro sportovce a všechny, kdo chtějí zhubnout. Pomerančová kůra a fenykl dokonale osvěží a stimulují trávení. Boldo chrání játra a má antibakteriální vlastnosti.

6525_1

 Všechny produkty značky Kurupí najdete zde