Yerba maté Kurupí: Mistři léčivých bylin. Představení značky a průvodce produkty

Yerba mate Kurupí patří mezi nejvýznamnější paraguayské značky. Příznivci yerby vyzdvihují zejména jeho všestrannost a přístupnost začátečníkům i pokročilým mateistům. Pokud jste paraguayská maté ještě neochutnali, Kurupí může být ideálním prvním krokem. V tomto článku si krátce představíme filozofii značky a ochutnáme jednotlivé druhy.

 

Nejkvalitnější léčivé byliny od drobných pěstitelů

Značka Kurupí působí pod záštitou společnosti Santa Margarita se sídlem v San Juan Bautist, hlavním městě departmentu Misiones (sousedí s argentinskou provincií stejného jména). Společnost založil v roce 1965 doktor Oscar Benítez Rapetti, přezdívaný „Don Coco“. Ve své lékárně Santa Margarita studoval, míchal a prodával bylinné směsi společně s manželkou Martou.

Zaměření na byliny a léčivky přetrvalo až do současnosti. Santa Margarita odkupuje léčivé rostliny nejvyšší kvality pouze od lokálních dodavatelů - drobných pěstitelů, rodinných farem či nezávislých sběračů. Celkem se jedná až o 1800 rodin. 

„Naši dodavatelé jsou zároveň i strategickými partnery v oboru. Kromě toho, že jim zdarma dodáváme sazenice z naší školky, tak jsou naše vztahy založeny na výměně znalostí – od nejmodernějších zemědělských postupů, přes udržitelné pěstování bez použití toxických agrochemikálií až po podporu začínajících podnikatelů“, uvádí společnost na svých webových stránkách. 

 Sídlo společnosti Kurupí v Paraguayi

Budovy sídla společnosti Santa Margarita v městečku San Juan Bautist.

Důraz na udržitelnost podnikání i životního prostředí

Jak už to u producentů yerba maté bývá, Santa Margarita klade kromě podpory místních obyvatel důraz i na udržitelný rozvoj a ochranu životního prostředí.

Hlavním zaměřením ale není ochrana životního prostředí jako takového, ale především zachování a předávání zkušeností a vědomostí. „Lidé mají žít a jednat v souladu s přírodou. Udržitelnost pro nás není jen nějaká aktuální módní vlna, je to životní styl lidí, kteří jsou už 55 let součástí naši společnosti a komunit, se kterými pracujeme,“ vysvětluje Leticia González Benítez, ředitelka a koordinátorka firemní udržitelnosti. 

K tradici značky Kurupí se váže i jedna (z pohledu Evropy možná trochu bizarní) zajímavost: Název značky vychází z mytologie indiánů Guaraní. El Kurupi, jeden z potomků Taua a Kerany, je považován za ducha plodnosti. Je popisován jako ošklivý trpaslík s penisem několikrát omotaným kolem pasu, žijící v hloubi pralesa, odkud vyráží na loupeživé výpravy. Prostě takový paraguayský Jožin z bažin. 

lendasurbanasppppp

Kurupí 

Průvodce produkty Kurupí

Yerba mate Kurupí patří mezi nejvýznamnější paraguayské značky. Příznivci yerby vyzdvihují zejména jeho všestrannost – zachutná jak začátečníkovi, tak zkušenému mateistovi a hodí se pro klasickou přípravu i pití za studena. Pokud jste paraguayská maté ještě neochutnali, Kurupí může být ideálním prvním krokem.

Kurupí Clásica

Neochucené maté, vhodné na přípravu tradičním způsobem i za studena. Slouží jako základ všech bylinných směsí značky Kurupí.

Řez je typicky paraguayský, s větším obsahem prachu a rozdrcených stonků a lístky řezanými jemněji, než jsme zvyklí u maté argentinských. Barva je v porovnání s argentinskými maté tmavší a tlumenější.

Vůně je rovněž typická pro paraguayská maté, silná, ostrá, s příjemnou kouřovostí.  Najdeme v ní sladké tóny sušených švestek a dalšího sušeného ovoce, doplněné o dřevěné a lehce kořeněné.

Chuť se liší dle způsobu přípravy – za studena je mírně dřevitá, kořeněná, jemně nasládlá, ale ve své podstatě velmi nekomplikovaná. Proto se také toto maté velmi hodí na míchání s dalšími bylinami.

Jak se dá očekávat, pokud maté připravíte tradičně s použitím teplé vody, chuť bude ostřejší, s výraznější hořkostí. Dřevité tóny budou převládat nad ovocnými a projeví se sladké, dubové tóny, které mohou připomínat až whiskey nebo burbon.

Aftertaste je dlouhý, u prvních nálevů velmi svěží až mátový, později příjemně hořkosladký.

V teplých dnech studené maté dokonale osvěží, v zimě pak příjemně povzbudí. Energizující účinky nastupují pozvolna a navozují unikátní kombinaci uvolněnosti a pozornosti, proto jej využijí třeba studenti.

Kurupí Clásica

 

Kurupí Tradicional

Výraznější verze Kurupí Clásica s větším zastoupením hořkých tónů. Změny chuti se dosahuje kratším zráním a změnou poměru lístků, prachu a stonků ve směsi. V chuti se projevuje jemná, příjemná kyselinka, můžete cítit nádech vlašských ořechů.

Kurupí Tradicional

Kurupí Menta Boldo

Milovníci máty, neváhejte. V mnoha recenzích se Kurupi Menta Boldo označuje jako nejlepší maté na přípravu tereré. Vůně máty je nečekaně intenzivní a jasně definovaná i v nálevu. Ten si ale i přesto zachovává jemnou zemitost a krémovost. Díky přídavku byliny boldo tato účinná směs podporuje trávení a boj se záněty.

Kurupí Menta Boldo

Kurupí Cedrón Kapi'i y Menta

Další z ochucených variant Kurupí, tentokrát je máta doplněna citronovou trávou. Chuť je velmi osvěžující, citrónová tráva dodává příjemné citrusové aroma, nálev je jen velmi mírně nahořklý. V zimě výborné jako mateistická verze čaje s citronem, v létě ideální na studenou přípravu tereré.

Kurupí Capi i menta

Kurupí Katuava

Kurupí Katuava je stimulující směs s příjemnou, osvěžující chutí. Catuaba je rostlina, kterou Guarani tradičně používají jako stimulant centrálního nervového systému s afrodiziakálními vlastnostmi. Je to jedno z nejpopulárnějších afrodiziak na světě: uvolňuje, stimuluje a zlepšuje krevní oběh. 

930-3

Kurupí Fitness

Směs speciálně navržená pro sportovce a všechny, kdo chtějí zhubnout. Pomerančová kůra a fenykl dokonale osvěží a stimulují trávení. Boldo chrání játra a má antibakteriální vlastnosti.

 Kurupí Fitness

 Všechny produkty značky Kurupí najdete zde

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení