Yerba maté Taragui: Inovátoři se stoletou historií. Představení značky a průvodce produkty

Argentinská značka Taragui patří mezi největší a nejstarší producenty maté s téměř stoletou historií. 

Firma má velmi dobře zpracovaný systém kontroly kvality výrobků. Stejnou péči, s jakou se stará o kvalitní výrobky, věnuje i vlastním zaměstnancům, jejich rodinám a na ně navázaným lokálním komunitám.

clanek-taragui-sklad-distribuce_1

Las Marias - ztělesnění yerba maté

Argentinská značka Taragui patří mezi největší a nejstarší producenty maté s téměř stoletou historií. V současnosti působí pod záštitou Las Marias, největšího výrobce yerba mate v Argentině. Zakladatel Taragui, Don Víctor Navajas Ceneteno tu založil plantáž už v roce 1924. Během několika let zjistil, že tvrdá práce na poli k dokonalému produktu nestačí. V roce 1940 se proto rozhodl, že bude kontrolovat celý proces - od semínka přes zpracování, skladování a prodej zákazníkovi.

Značka patří mezi inovátory v oboru – například v roce 1966 vyrobila první maté v klasickém čajovém sáčku a v roce 1994 uvedla první vzduchotěsné balení yerba maté na světě. Las Marias také pod značkou Taragui uvedla na trh první produkt s certifikátem Rainforest Alliance Certified (RAC) – ale k tomu se ještě dostaneme.

Průkopníci sociální zodpovědnosti a udržitelnosti

V posledních letech se společnost nebývale silně hlásí k odpovědnému a udržitelnému hospodářství. I přesto, že Las Marias nakupuje až 50% své yerby od nezávislých zemědělců, všichni tito dodavatelé procházejí přísnou kontrolou, která předchází využití dětské práce. Továrna Establicimiento Las Marías je významným zaměstnavatelem v regionu a proaktivně se angažuje i v sociální a kulturní oblasti. Zakládá si na péči o své zaměstnance a místní obyvatele – kromě zřizování parků, škol, nebo sportovních areálů také zajišťuje pracovní příležitosti pro čerstvé absolventy. Výroba yerba maté je v Las Marías neoddělitelně spjata s životem místních obyvatel.

V Las Marías jsou na svoji dobrou pověst náležitě pyšní. Každý návštěvník města se tak zdarma může zúčastnit prohlídky plantáží a zpracovatelského závodu – ročně tak učiní 40 000 turistů z celého světa.

Největší zahraniční trh? Budete se divit

Taragui od roku 1959 expandovalo na mezinárodní scénu. Největším trhem pro yerba mate mimo Jižní Ameriku je Střední Východ, konkrétně Sýrie a Libanon, kam se maté dostalo díky vlně arabského přistěhovalectví do Argentiny během dvacátého století. Až donedávna se přes 70% (!) veškerého exportu vyváželo do Sýrie, kde se ale po roce 2011 se kvůli válečnému konfliktu značně zkomplikovala situace – cena maté na místním trhu vzrostla zhruba dvanáctinásobně.

clanek-taragui-sklizen-plantaz-1950_1

Don Víctor Navajas Centeno – podnikatel, filantrop a zakladatel yerba maté Taragui 

Narodil se v roce 1902 v provincii Corrientes. Po absolvování univerzity v Buenos Aires se usadil v rodinném sídle nedaleko města Virasoro, kde se také oženil. A právě na svůj svatební den tu novomanželé zasadili první sazenici yerba maté. Víctorovi bylo 22 let, jeho manželka María Silvia byla čerstvě plnoletá.

Nový podnik začal rychle sklízet úspěchy a pronikat na nové trhy za hranicemi provincie; Don Víctor si však uvědomoval nutnost stále inovovat a vylepšovat kvalitu produktu. Zaměstnal tedy Angličana L. Campbella, jednoho z prvních specialistů na pěstování a zpracování yerby. S Campbellovou pomocí se podařilo zefektivnit a zindustrializovat celý proces výroby a položit základy fenoménu Las Marias, klíčovému zaměstnavateli v oblasti. Kromě řízení svého podniku se věnoval i politice. Několikrát kandidoval na pozici guvernéra provincie Corrientes, pokaždé však bez úspěchu. Guvernérem se však v roce 1970 stal jeho syn Adolfo Navajas Artaza.

Víctor Navajas Centeno zemřel v roce 1967 v Barceloně během pracovní cesty po Evropě. Pohřben je na hřbitově v milovaném Las Marías. Během svého života se stal vůdčí osobností a motorem Taragui a závodu Las Marías. Jak říkají místní obyvatelé: kromě půdy zkultivoval nejen půdu, ale i srdce a mysli těch, kteří stáli po jeho boku.

Průvodce produkty značky Taragui

V sortimentu značky najdeme vše od tradiční směsi s větvičkami, přes ovocné příchutě a bezprachové varianty až po maté v čajových sáčcích. Taragui se zaměřuje zejména na tradičního mateistu, v portfoliu ale najdeme i modernější varianty s příchutěmi nebo v sáčcích. Nejdůležitější produkty si teď krátce představíme.

 

Taragui Con Palo

Tak tohle je jasná argentinská klasika. Je nejznámější a nejklasičtější variantou a taky nejoblíbenější mezi samotnými Argentinci. Vyladěný podíl větviček, prachu a listů zajistí vyváženou a bohatou chuť s lehce kouřovými tóny. Skvěle se hodí pro tradiční způsob popíjení z kabalasy.

1692_taragui-con-palo-500g-01 (1)_1

 

Taragui Sin Palo

Silná, čistá a intenzivní chuť. Vyrobeno pouze z drobněji nasekaných a namletých lístků a malým podílem prachu. Varianta bez stonků a větviček je vhodná pro příznivce přípravy ve french pressu.

1689-2_taragui-sin-palo-500g-01_1

Taragui Vitality 

Jemně hořká chuť a zhmotnění filozofie Las Marias. Obsahuje vybrané, jemně drcené listy Yerba maté s tenkými stonky. Složení a chuť je velmi podobná modré despaladě, až na jeden důležitý fakt: je to jediné maté na světě, které se pyšní certifikátem Rainforest Alliance. Výrobky označené logem RA musí splňovat přísná kritéria v zájmu ochrany místních ekosystémů, ohrožených druhů v lesních oblastech, půdy a vodních toků. Firmy s touto certifikací jsou také povinné respektovat práva místních komunit a původních obyvatel a musí přispívat k sociálnímu a kulturnímu rozvoji okolních obcí.

taragui-vitality-01-500g_1
 

 

Taragui Molienda Brasilena

Novinka v sortimentu a zároveň speciální edice 100% listového maté bez stonků. Jedná se o maté vypěstované v Las Marias, které je ale nařezáno a sušeno způsobem podobným tzv. uruguayskému řezu. Yerba maté určené pro uruguayský trh jsou nejčastěji produkovány v Brazílii, proto tedy Molienda Brasilena. Po sklizni se skladuje déle než klasické druhy (až 12 měsíců) a proto se vyznačuje výraznou a hořkou chutí a lehkou vůní s tóny tabáku a sušeného ovoce.

taragui-molienda-brasilena-01-1000g_1
     

 

Taragui +Energia

Přírodní ekvivalent energy drinku který vás udrží na nohou. Speciálně vybraná a sklizená směs lístků a větviček, která obsahuje přibližně o 30% kofeinu více, než klasická elaborada. Silná, lehce nahořklá chuť s ovocnými a čokoládovými podtóny.

taragui-energia-500g-01_1    

 

Čajové sáčky Taragui

Praktické řešení pro mateisty, kteří momentálně nemají čas nebo chuť na klasickou přípravu. Maté v sáčcích neobsahuje žádný prach ani větvičky úlomky stonků a vyznačuje se jemnou a čistou chutí, i přesto je dostatečně silné. Sáčková varianta Taragui patří dle našeho názoru k těm nejlepším na trhu.

taragui-cocido-sackove-40-ks_1

Ochucené druhy

Nejnovější produkty Taragui cílí na pijáky, kteří rádi poznávají nové a netradiční varianty klasického nápoje. Jedná se o elaborady s nejrůznějšími příchutěmi:

Taragui Citricos Litoral s příchutí pomeranče, mandarinky a grapefruitu.

Taragui Maracuja Tropical s aroma tropické maracuyi a citrusů.

Taragui Naranja de Oriente s příchutí tropického pomeranče

taragui-citrus-01-500g_1taragui-maracuya-01-500g_1taragui-naranja-01-500g_1