Yerba maté Taragui: Inovátoři se stoletou historií. Představení značky a průvodce produkty

Argentinská společnost Taragui, působíci pod záštitou skupiny Las Marias, patří mezi největší a nejstarší producenty maté s téměř stoletou historií. 

V jejím sortimentu najdeme vše od tradiční směsi s větvičkami, přes ovocné příchutě a bezprachové varianty až po maté v čajových sáčcích.

Firma má velmi dobře zpracovaný systém kontroly kvality výrobků. Stejnou péči, s jakou se stará o kvalitní výrobky, věnuje i vlastním zaměstnancům, jejich rodinám a na ně navázaným lokálním komunitám.

clanek-taragui-sklad-distribuce

Las Marias - ztělesnění yerba maté

Argentinská značka Taragui patří mezi největší a nejstarší producenty maté s téměř stoletou historií. V současnosti působí pod záštitou Las Marias, největšího výrobce yerba mate v Argentině. Zakladatel Taragui, Don Víctor Navajas Ceneteno tu založil plantáž už v roce 1924. Během několika let zjistil, že tvrdá práce na poli k dokonalému produktu nestačí. V roce 1940 se proto rozhodl, že bude kontrolovat celý proces - od semínka přes zpracování, skladování a prodej zákazníkovi.

Značka patří mezi inovátory v oboru – například v roce 1966 vyrobila první maté v klasickém čajovém sáčku a v roce 1994 uvedla první vzduchotěsné balení yerba maté na světě. Las Marias také pod značkou Taragui uvedla na trh první produkt s certifikátem Rainforest Alliance Certified (RAC) – ale k tomu se ještě dostaneme.

Průkopníci sociální zodpovědnosti a udržitelnosti

V posledních letech se společnost nebývale silně hlásí k odpovědnému a udržitelnému hospodářství. I přesto, že Las Marias nakupuje až 50% své yerby od nezávislých zemědělců, všichni tito dodavatelé procházejí přísnou kontrolou, která předchází využití dětské práce. Továrna Establicimiento Las Marías je významným zaměstnavatelem v regionu a proaktivně se angažuje i v sociální a kulturní oblasti. Zakládá si na péči o své zaměstnance a místní obyvatele – kromě zřizování parků, škol, nebo sportovních areálů také zajišťuje pracovní příležitosti pro čerstvé absolventy. Výroba yerba maté je v Las Marías neoddělitelně spjata s životem místních obyvatel.

V Las Marías jsou na svoji dobrou pověst náležitě pyšní. Každý návštěvník města se tak zdarma může zúčastnit prohlídky plantáží a zpracovatelského závodu – ročně tak učiní 40 000 turistů z celého světa.

Největší zahraniční trh? Budete se divit

Taragui od roku 1959 expandovalo na mezinárodní scénu. Největším trhem pro yerba mate mimo Jižní Ameriku je Střední Východ, konkrétně Sýrie a Libanon, kam se maté dostalo díky vlně arabského přistěhovalectví do Argentiny během dvacátého století. Až donedávna se přes 70% (!) veškerého exportu vyváželo do Sýrie, kde se ale po roce 2011 se kvůli válečnému konfliktu značně zkomplikovala situace – cena maté na místním trhu vzrostla zhruba dvanáctinásobně.

clanek-taragui-sklizen-plantaz-1950

Don Víctor Navajas Centeno – podnikatel, filantrop a zakladatel yerba maté Taragui 

Narodil se v roce 1902 v provincii Corrientes. Po absolvování univerzity v Buenos Aires se usadil v rodinném sídle nedaleko města Virasoro, kde se také oženil. A právě na svůj svatební den tu novomanželé zasadili první sazenici yerba maté. Víctorovi bylo 22 let, jeho manželka María Silvia byla čerstvě plnoletá.

Nový podnik začal rychle sklízet úspěchy a pronikat na nové trhy za hranicemi provincie; Don Víctor si však uvědomoval nutnost stále inovovat a vylepšovat kvalitu produktu. Zaměstnal tedy Angličana L. Campbella, jednoho z prvních specialistů na pěstování a zpracování yerby. S Campbellovou pomocí se podařilo zefektivnit a zindustrializovat celý proces výroby a položit základy fenoménu Las Marias, klíčovému zaměstnavateli v oblasti. Kromě řízení svého podniku se věnoval i politice. Několikrát kandidoval na pozici guvernéra provincie Corrientes, pokaždé však bez úspěchu. Guvernérem se však v roce 1970 stal jeho syn Adolfo Navajas Artaza.

Víctor Navajas Centeno zemřel v roce 1967 v Barceloně během pracovní cesty po Evropě. Pohřben je na hřbitově v milovaném Las Marías. Během svého života se stal vůdčí osobností a motorem Taragui a závodu Las Marías. Jak říkají místní obyvatelé: kromě půdy zkultivoval nejen půdu, ale i srdce a mysli těch, kteří stáli po jeho boku.

Produkty značky Taragui

V sortimentu značky najdeme vše od tradiční směsi s větvičkami, přes ovocné příchutě a bezprachové varianty až po maté v čajových sáčcích. Taragui se zaměřuje zejména na tradičního mateistu, v portfoliu ale najdeme i modernější varianty s příchutěmi nebo v sáčcích. Nejdůležitější produkty si teď krátce představíme.

 

Con Palo (Roja)

Tak tohle je jasná argentinská klasika. Je nejznámější a nejklasičtější variantou a taky nejoblíbenější mezi samotnými Argentinci. Vyladěný podíl větviček, prachu a listů zajistí vyváženou a bohatou chuť s lehce kouřovými tóny. Skvěle se hodí pro tradiční způsob popíjení z kabalasy.

taragui-con-palo-250g

 

Sin Palo – (Azul)

Silná, čistá a intenzivní chuť bez výrazné hořkosti. Vyrobeno pouze z drobněji nasekaných a namletých lístků a malým podílem prachu. Varianta bez stonků a větviček je vhodná pro příznivce přípravy ve french pressu.

         taragui-sin-palo-500g

 

Vitality

Jemně hořká chuť a zhmotnění filozofie Las Marias. Obsahuje vybrané, jemně drcené listy Yerba maté s tenkými stonky. Složení a chuť je velmi podobná modré despaladě, až na jeden důležitý fakt: je to jediné maté na světě, které se pyšní certifikátem Rainforest Alliance. Výrobky označené logem RA musí splňovat přísná kritéria v zájmu ochrany místních ekosystémů, ohrožených druhů v lesních oblastech, půdy a vodních toků. Firmy s touto certifikací jsou také povinné respektovat práva místních komunit a původních obyvatel a musí přispívat k sociálnímu a kulturnímu rozvoji okolních obcí.

taragui-vitality-01-500g
 

 

Molienda Brasilena

Novinka v sortimentu a zároveň speciální edice 100% listového maté bez stonků. Jedná se o maté vypěstované v Las Marias, které je ale nařezáno a sušeno způsobem podobným brazilské despaladě. Po sklizni se skladuje déle než klasické druhy (až 12 měsíců) a proto se vyznačuje výraznou a hořkou chutí a lehkou vůní s tóny tabáku a sušeného ovoce.

taragui-molienda-brasilena-01-1000g
     

 

 +Energia

Přírodní ekvivalent energy drinku který vás udrží na nohou. Speciálně vybraná a sklizená směs lístků a větviček, která obsahuje přibližně o 30% kofeinu více, než klasická elaborada. Silná, lehce nahořklá chuť s ovocnými a čokoládovými podtóny.

taragui-energia-500g-01    

 

Čajové sáčky

Praktické řešení pro mateisty, kteří momentálně nemají čas nebo chuť na klasickou přípravu. Maté v sáčcích neobsahuje žádný prach ani větvičky úlomky stonků a vyznačuje se jemnou a čistou chutí, i přesto je dostatečně silné. Sáčková varianta Taragui patří dle našeho názoru k těm nejlepším na trhu.

taragui-cocido-sackove-40-ks

Ochucené druhy

Nejnovější produkty Taragui cílí na pijáky, kteří rádi poznávají nové a netradiční varianty klasického nápoje. Jedná se o elaborady s nejrůznějšími příchutěmi:

Taragui Citricos Litoral s příchutí pomeranče, mandarinky a grapefruitu.

Taragui Maracuja Tropical s aroma tropické maracuyi a citrusů.

Taragui Naranja de Oriente s příchutí tropického pomeranče

 taragui-citrus-01-500gtaragui-maracuya-01-500gtaragui-naranja-01-500g

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení