Co je Yerba maté?

Co je Yerba maté?

Yerba Maté se populární nápoj z Jižní Ameriky, který postupně dobývá celý svět. Dokáže totiž nenásilnou formou pozvednout vaše vnímání a náladu díky svým posilujícím a stimulačním účinkům a vysokému obsahu minerálů a vitamínů.

Návrh bez názvu (1)

Původ názvu

Yerba maté jsou sušené a drcené lístky Cesmíny paraguajské (ilex paraguariensis). Tuto rostlinu považují jihoameričtí indiáni za posvátnou pro její výjimečné vlastnosti. Pěstuje se v nevelké oblasti Paraguaye, Argentiny a Brazílie. A z těchto míst se vyváží do celého světa.

Slovo maté pochází z kečuánského slova mati, což znamená odvar, čaj. Postupně se z něho stal název tohoto nápoje a někdy se používá také ve tvaru matero a značí i nádobu, ze které se pije.

Návrh bez názvu (2)

Maté jako společenský rituál

V samotné Paraguayi a Argentině ho pravidelně denně pije až 95 % obyvatel. V hlavním městě Asunción je běžné potkat řidiče autobusu, který jednou rukou řídí a ve druhé drží kalabasu s bombilou a popíjí během jízdy. Pití maté je společenský rituál a není výjimkou, že vás na ulici osloví neznámí lidé, abyste se přidali k popíjení z kolující kalabasy.

Návrh bez názvu (4)

Účinky maté

Yerba maté si svou pověst a oblibu získalo díky svým povzbuzujícím účinkům. Každý z nás občas potřebuje „nakopnout“, dodat energii po těžkém dni nebo při únavě a Yerba maté toho umí mnohem víc. 

 

Dodá energii a zlepšuje koncentraci

Maté také obsahuje kombinaci tří povzbuzujících látek – kofeinu, theobrominu a theofylinu. Unikátní působení na lidský organismus se dnes připisuje kombinaci těchto alkaloidů s ostatními obsaženými látkami – aminokyselinami, vitamíny a minerálními látkami, což z Yerba maté dělá výjimečně zdravý a povzbuzující nápoj, který projasňuje mysl, zlepšuje koncentraci a náladu a někdy napomáhá až pocitu mírné euforie.

Obsahuje prospěšné látky

Obsahuje vitamíny A, B1, B2, B3, B5 a C. Z minerálů v něm můžeme najít vysoké množství vápníku, hořčíku, manganu, železa, selenu, draslíku, křemíku a fosforu. Mimo jiné maté disponuje velkým počtem aminokyselin (asi 15 druhů), stopovými prvky a antioxidanty.

Eliminuje problémy se spánkem

Ten, kdo trpí poruchami spánku, může při dlouhodobém užívání maté (v průběhu dne, nikoliv večer) nalézt pomoc, protože nápoj podporuje u člověka vyladění cirkadiánního rytmu (přirozeného cyklů spánku a bdění). Pravidelné popíjení maté potom působí na celý lidský organismus posilujícím a omlazujícím efektem.

Zahání hlad

Vliv Yerby maté na úpravu tělesné hmotnosti je při alespoň několikaměsíčním popíjení patrný. Fakt, že maté pročišťuje tělo od toxických látek a zmírňuje pocity hladu, je podpořen skutečností, že aktivuje látkovou výměnu.

Má protizánětlivé účinky

Yerba maté má vliv na snížení zánětlivosti v těle, ať již při nemoci, kdy má podobný efekt jako aspirin, dále při bolestivosti zubů, svalů, šlach a kloubů, kdy má obdobný efekt jako ibuprofen. Ale také vám pomůže při kocovině nebo fyzickém přetrénování.

Jaké maté si vybrat na začátek

Druhů maté je velké množství. Pokud chcete vyzkoušet jeho účinky, doporučujeme vám začít jemnějšími druhy a směsi. Jaké konkrétně vyzkoušet najdete v našem dalším článku Rady začátečníkům aneb jak začít s Yerba maté. Další důležitý předpoklad pro správnou chuť a vlastnosti nápoje je umět si ho správně připravit. Jak na to, zjistíte v tomto našem článku.