Proč pít Yerba maté?

Pro jihoamerické indiány je Yerba maté posvátná bylina, která má až magické účinky na lidské tělo i psychiku. V Paraguayi a Argentině, kde se pěstuje, ji dokonce popíjí až 95 % obyvatel. Důvodů, proč ji zkusit je tedy objektivně celá řada. 

Návrh bez názvu

Proč jsem maté začal pít já - zkušenost našeho majitele Karla

Mám rád kávu pro její chuť. Ale když ji piju, jsem nervózní, mám bušení srdce, těžko usínám a navíc mi dráždí žaludek. Tak jsem přesedlal na zelený a černý čaj – tam byl ovšem proces podobný. Energiťáky nepiju vůbec, protože jsou na mě plné podezřelých chemických látek.

Jednou jsem odjel do Jižní a potom do Severní Ameriky k indiánům. A všichni pili maté. Zjistil jsem sám na sobě, že na rozdíl od kávy není pro povzbuzení nutné pít jeden šálek za druhým. Ale zároveň dlouhodobé popíjení maté není doprovázené nežádoucími efekty. Jak jsem ho jednou okusil, už jsem nepřestal. Postupně začala pít maté i celá moje rodina. Moji synové si nemohou vynachválit způsob, jakým maté připraví mozek na učení a studium. První syn na něm odmaturoval a udělal zkoušky na medicínu, druhý úspěšně složil s pomocí maté státnice.

Návrh bez názvu (1)

Důvody proč pít yerba maté

1. Maté vám dodá spoustu mentální i fyzické energie

Yerba maté je výborný stimulant. Látky obsažené v Yerba maté jsou vynikajícím zdrojem energie, které zároveň zlepšují koncentraci. Ve srovnání s jinými přírodními stimulanty, jako je káva nebo guarana, má Yerba maté vyvážený energetický nárůst, a zároveň zde není dramatický pokles energie při jejím odeznívání. Komu by nestačil samotný stimulační účinek Yerby, může vyzkoušet třeba kombinaci Yerby s guaranou.

Návrh bez názvu (5)

2. Maté zvyšuje bdělost a koncentraci

Účinek nápoje je dlouhodobý a stabilní. Proto se hodí pro mentální i fyzické činnosti. Nestane se vám s ním to, co u kávy, že budete roztěkaní. Oceňují ho tedy studenti, kterým pomáhá ke koncentraci, sportovci, řidiči, kteří potřebují být dlouho vzhůru a soustředění i businessmani, které dostane do pracovního flow. 

Návrh bez názvu (3)

3. Maté má protizánětlivé účinky

Yerba maté má vliv na snižování zánětlivosti, ať již při nemoci, kdy má podobný efekt jako aspirin, dále při bolestivosti zubů, svalů, šlach a kloubů, kdy má obdobný efekt jako ibuprofen. Ale také vám pomůže při kocovině nebo fyzickém přetrénování.

4. Maté má výraznou chuť a není návykové

Po správné přípravě nápoje si jeho chuť snadno zamilujete. Navíc existuje tolik druhů, že můžete experimentovat s různými směsi i množstvím.

5. Maté eliminuje problémy se spánkem

Známé důsledky pití kávy nebo silných čajů, kdy nemůžete i hodiny po dopití usnout, se vám s Yerba maté pravděpodobně nestanou. Pokud si tedy nápoj nedáte vyloženě před spaním. Bylina sama podporuje u člověka vyladění cirkadiánního rytmu, což je přirozený cyklus spánku a bdění. Pravidelné popíjení maté potom působí na celý lidský organismus posilujícím a omlazujícím efektem.

6. Maté napomáhá spalování tuků a snižuje pocit hladu

Maté zahání pocit hladu, pročišťuje tělo od toxických látek a zmírňuje pocity hladu. Navíc podporuje látkovou výměnu. A tak je vliv Yerby maté na úpravu tělesné hmotnosti při alespoň několikaměsíčním popíjení více než patrný. 

7. Maté postrádá nežádoucí účinky kávy

Bušení srdce. Vysoký krevní tlak, nervozita, podráždění žaludku, ledvin, nadměrné pocení a nespavost. To jsou příznaky, které na sobě můžete pozorovat při pití kávy nebo silných čajů. Ovšem každý je na vedlejší účinky jinak citlivý. Výhoda s Yerba maté je, že se vám to prakticky nestane. 

8. Maté obsahuje organismu prospěšné látky

Yerba maté obsahuje řadu vitamínů, hlavně A, B1, B2, B3, B5 a C. Z minerálů v něm můžeme najít vysoké množství vápníku, hořčíku, manganu, železa, selenu, draslíku, křemíku a fosforu. Mimo jiné maté disponuje velkým počtem aminokyselin (asi 15 druhů), stopovými prvky a antioxidanty.

9. Maté má afrodiziakální vlastnosti

Tato posvátná bylina Cesmína je také známá jako mocné afrodiziakum, která zvyšuje sexuální libido a mužům zlepšuje erekci.

10. Pití maté je úžasný rituál

Pití maté je v Jižní Americe společenský rituál a není výjimkou, že vás na ulici osloví neznámí lidé, abyste se přidali k popíjení z kolující kalabasy. Sdílení tohoto nápoje z tradiční tykve je prostě známkou přátelství. Maté projasňuje mysl, zlepšuje náladu a fyzickou kondici.

 Návrh bez názvu (4)

Jaké maté si vybrat na začátek?

Druhů maté je velké množství. Pokud chcete vyzkoušet jeho účinky, doporučujeme vám začít jemnějšími druhy a směsi. Jaké konkrétně vyzkoušet najdete v našem dalším článku Rady začátečníkům aneb jak začít s Yerba maté. Další důležitý předpoklad pro správnou chuť a vlastnosti nápoje je umět si ho správně připravit. Jak na to jsme popsali v tomto našem článku.