Rady začátečníkům. Jak začít s Yerba maté?

Pro ty, kteří chtějí začít s pitím Yerba maté, jsme připravili rady a zkušenosti, které Vám z počátku mohou pomoci s výběrem a přípravou nápoje. Vše ostatní už je na Vás. 
amanda-despalada-02-500gcbse-hierbas-del-litoral-03-500g            

Jaké druhy maté jsou vhodné pro začátečníky?

Podle našich zkušeností pro začátek vhodné maté, které není v chuti silné a nahořklé. Výrazná chuť Vás potom neodradí od dalších pokusů při pití yerba maté. 

Rozdělujeme maté listové (tzv. despalada/sin palo obsahuje jen pomleté listy) a maté se stonky a větvičkami (elaborada/con palo obsahuje jak listy tak i stonky). Důležité je aby maté obsahovalo co nejméně jemného prachového podílu, který je při vyluhování pro začátečníky nežádoucí. Z velké části to znamená, že čím hrubší řez listů, tím je maté jemnější v chuti.

Z listových maté doporučujeme ty, které nesou název SUAVE (v překladu jemné). Obsahuje jen hrubě namleté listy.

Maté s podílem stonků (díky nim není v chuti tak silné) nesou většinou na obalu název CON PALO. Tento typ je hodně oblíbený a zvláště s příchutí ovoce či bylin jej doporučujeme pro začátečníky.

Z krátkého výčtu doporučujeme značky jako Amanda despalada, CBSE horské byliny, Piporé pomeranč, Romance, Kraus organic, Kraus silvestre, Piporé suave, Rosamonte suave, CBSE pomelo, Campeche, Union.

  union-yerba-mate-suave-500g           kraus-organic-500g

 

Nejdříve zkuste připravit maté jako čaj. Tedy 1-2 polévkové lžíce zalijeme nejdříve trochou vody studené a pak po vychladnutí převařené vody na teplotu 70-80°C dolijeme na množství ½ l nálevu. Nepoužívejte vodu vařící, aby se nezničily prospěšné enzymy a vitamíny obsažené v rostlině. Maté pak luhujeme 5-8 min. Pro slabší nátury stačí zpočátku 3-5 minut, potom přeceďte. Druhý nálev již nevytváříme.

Tímto způsobem přípravy si maté tzv. osaháme a přivykneme si na něj. Takto připravené je jemnější a my se přesto můžeme těšit z jeho úžasných účinků.

Pro ty, kterým výsledná chuť nevyhovuje, doporučujeme osladit medem nebo stevií a přidat citronovou šťávu. Maté se snažíme vypít co nejrychleji, protože dlouhým stáním mění barvu a chuť. Přídavek citronové šťávy změnu barvy zastaví. Až si začnete s maté tzv. tykat a rozhodnete se učinit další krok, stát se z „čajisty“ „mateistou“ můžete přejít na pití tradičním způsobem, tedy z kalabasy, guampy či palosanta.

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Výhodné starter sety v nabídce.

Začátečníkům nabízíme cenově výhodné sterter sety, které se skládají z yerba maté, kalabasy (vydlabaná tykev) a bombilly
(slámky), případně teploměru.

Všechny sety naleznete ZDE


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

  el-pajaro-set-cerna-kalabasa-mas-iq-02 set-taragui-a-matero-sklo-a-kuze     amanda-elaborada-set-02-500g   
    Na všech dostupných portálech s tematikou maté obvykle najdete popis přípravy a většinou i s video ukázkou. Každý to dělá trošku jinak, ale rámcově je postup stejný, viz návod na přípravu v sekci Články o Yerba maté. Do kalabasy si vybíráme maté podle toho, na kolik chceme povzbudit a nebo jestli chceme
jen tak popíjet a relaxovat. Nejsilnější maté jsou většinou maté paraguayská, která obsahují větší podíl prachu, jsou jemně mletá a tudíž síla nápoje je značná ( Pajarito, Selecta, Colon…). Střední a mírně vyšší úroveň kvality mají listová maté z Argentiny. Spojují příjemné povzbuzení s pocitem relaxace při pití maté ( Rosamonte, Nobleza Gaucha, Amanda, La Merced, Taragui…). Samostatnou kapitolou jsou maté z Brazílie, které se řadí ke kvalitativní špičce. Např. Pizca del Mundo, Canarias, Barao de Cotegipe.

pipore-250g_180pxcbse_pomelo_180px


   

Další kapitolou jsou maté s přídavky bylin, zaměřené na konkrétní zdravotní účinek – viz popisky u produktu, maté organická, nebo maté ochucená (pomeranč, citron, pomelo, máta, bylinky…) či maté posílená o další stimulant jako je guarana. Mezi množstvím druhů je možné vybrat si i maté sáčkové pro rychlou přípravu doma či v kanceláři. 

     

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Mohlo by Vás zajímat

Další zajímavé články, které Vám pomohou nalézt odpověd ze světa Yerba Maté.


Všechny články naleznete ZDE- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

 

Co je Yerba Maté?

Proč pít Yerba Maté?

Slovník pojmů

Jak se Maté pije a připravuje?

Jak si připravit kalabasu na pití Yerba maté