Slovník pojmů

A B C D E G K P S T

Alpaka

Alpaka je slitina mědi, niklu a zinku, pro svůj vzhled známá také jako "nové stříbro". Je odolná proti korozi a otěru. Dříve byla alpaka oblíbená jako výchozí kov pro výrobu postříbřeného nádobí. První zmínky o alpace pochází z Číny (paktong,…

Bombilla

Brčko na pití yerba maté – tradičně se vyrábí z materiálů jako je nerezová ocel, bambus, nebo luxusní slitina alpaca

Catuava

Jihoamerická rostlina. Používá se v léčitelství jako afrodiziakum. Má blahodárné účinky na nervový systém, pomáhá při stresu, nespavosti a vyčerpaném organismu.

Con palo

Druh směsi mletých listů yerba maté, drobných větviček a stonků – řapíků. Vyznačuje se vyváženou chutí. Obsahuje cca 65% listů a 35% stonků, větviček a zbylých příměsí.

Despalada

Listové maté s nejnižším množstvím příměsí (stonků a větviček). Žádné yerba maté není úplně bez příměsí ale sin palo a despalada jich obsahuje nejméně cca 90% listů a 10% zbylých příměsí. Díky tomu je maté silnější (hořčí). Toto maté se dá zalévat…

Especial

Vyšší kvalita produktu. Obvykle značí složitější výrobní proces - delší zrání, nebo speciální výběr nejkvalitnějších lístků. 

Guampa

Nádobka na pití yerba maté vyrobení z kravského rohu. 

Kalabasa

Nádobka na pití yerba maté tradičním způsobem. Nejčastěji se vydlabává z tykve, dnes ale známe i varianty vyrobené z keramiky, skla, nebo kovu.

Palo santo

Dřevo stromu Gvajak lékařský, používané na nádobky pro pití yerba maté, kterému propůjčuje specifickou chuť. Vyznačuje se velkou tvrdostí, špatnou opracovatelností, ale také nádhernou a trvalou balzamickou vůní a kresbou. 

Porongo

Nádobka na stojánku. Porongo se obvykle vyrábí z opačného konce tykve než je vyrobená calabasa. Také se pro větší trvanlivost obaluje kůží. Samozřejmě moderní doba přináší i nové materiály, např. sklo nebo dřevo, příprava na pití se děje obřadem…

Suave

Ze španělského překladu "jemný". Yerba maté s listy a větvičkami, poměrně hrubě mleté, díky tomu je v chuti jemnější a obvykle se používá na více nálevů, také je vhodné pro přípravu za studena - terere. Obsahuje nejméně prachu. Vhodné pro začínající…

Terere

Směs určená na přípravu studeného maté. Obvykle obsahuje jen hrubě namleté listy (Argentina), nebo i stonky (Brazílie). Zalévá se studenou vodou, nebo ovocnou šťávou.

Tradicional

Yerba maté vyrobeno tradičním, charakteristickým způsobem pro určitou značku. Prostě základní, tradiční varianta daného výrobce.