Wayusa - ekvádorská sestřenice yerba maté

Wayusa je příbuzná yerba maté a další z řady posvátných bylin amazonského pralesa. Indiáni kmene Kičua ji popíjejí již od brzkého rána a získávají tak sílu, energii a radost do každého dne. Oproti yerbě se wayusa vyznačuje jemnější a sladší chutí bez přílišné hořkosti. Dodá energii a soustředění při duševní i fyzické práci, obsahuje vitamíny, antioxidanty a celou řadu minerálů prospívajících lidskému zdraví.

428_1

Vzdálená sestřenice yerba maté

Wayusa má mnoho jmen - Guayusa, Weisa, nebo také Noční strážce. Botanickým názvem Ilex guayusa patří do rod cesmín a roste primárně na území Ekvádoru. Stejně jako maté, má i wayusa velmi specifické požadavky na podnebí a půdu, proto se nedaří ji rozšířit mimo původní oblast výskytu.

V mnoha ohledech je wayusa ideální náhražkou kávy. Její chuť je jemná, nasládlá, s minimální hořkostí. Povzbudivý účinek se ale na rozdíl od kávy uvolňuje pomalu a po dlouhou dobu.  Wayusa také neodvodňuje tělo tolik, jako káva.

Indiáni Kičua prokazatelně užívali a kultivovali wayusu již před 1500 lety a ta je dodnes důležitou součástí jejich kultury. Místní obyvatelé vstávají hned za rozbřesku, do vařící vody přidají lístky wayusy a poté společně popíjí a diskutují o snech z předešlé noci. Tento každodenní ranní rituál dodává národu Kičua sílu čelit nadcházejícímu dni s rozhodností, moudrostí a dostatkem energie.

Guayusa—preparation_1

Podpůrné, až magické účinky na tělo i mysl

Wayusa obsahuje mix účinných stimulačních látek – kofeinu, theobrominu a L-theaninu. O kofeinu se asi nemusíme moc rozepisovat, tento alkaloid povzbuzuje centrální nervovou soustavu a činnost srdce, ale také zlepšuje využití tukových zásob, zvyšuje tlak, zrychluje puls a podporuje produkci žaludečních kyselin.

Na rozdíl od yerby wayusa obsahuje velkou porci L-theaninu, což je aminokyselina, která byla poprvé popsána u zeleného čaje. Ovlivňuje hladinu dopaminu a serotoninu, podporuje tvorbu alfa mozkových vln, čímž napomáhá relaxaci a posiluje schopnost kreativní práce. Svými účinky vyvažuje působení kofeinu, díky čemuž pak dosáhnete dlouhodobého stavu soustředění a zvýšené energie bez vedlejších příznaků.

Milovníkům čokolády pak není třeba představovat theobromin – alkaloid podporující dobrou náladu. Hned po kakaových bobech má wayusa jednu z nejvyšších koncentraci theobrominu z celé rostlinné říše!

Další účinky wayusy:

  • Navozuje dobrou náladu
  • Obsahuje množství vitamínů a minerálů
  • Podporuje sexuální libido
  • Obsahuje až o 50% více antioxidantů než zelený čaj, čímž snižuje riziko mnoha chronických chorob
  • Podporuje činnost jater, ledvin a močového měchýře
  • Reguluje hladinu krevního cukru, je vhodná při cukrovce 2.typu
  • Je zásadotvorná a brání překyselení organismu
  • Prohlubuje spánek

157_1

Jak připravit wayusu?

Příprava se může lišit podle toho, jak jsou zpracovány listy. Wayusa se tradičně připravuje jinak než yerba maté – hrubě nadrcené listy se vaří ve velkém hrnci už před rozbřeskem a dá se popíjet celý den.

Pokud chcete vyzkoušet pravou sílu wayusy, vyzkoušejte tradiční přípravu. Do 1 l studené vody nasypte 3-5 polévkových lžic drcených listů, přiveďte k varu a nechejte povařit na mírném ohni cca 3-5 minut. Jednou převařené listy lze znovu 2-3x převařit, vždy přidejte 1-2 lžíce čerstvých listů. Příznivci intenzivního povzbuzení mohou vařit i delší dobu, na rozdíl od yerby při delším luhování wayusa nezhořkne.

Pokud nemáte čas či prostor na vaření ve velkém hrnci, stačí 3-4 malé lžičky wayusy zalít 250 ml vařící vody a nechat luhovat 5-7 minut a potom scedit.

Jemně mletá wayusa, kdy jsou listy rozmělněny až skoro na prach, se pak připravuje podobně jako instantní káva – jednoduše se zalije horkou vodou a nechá několik minut odstát. I když se nejedná o tradiční přípravu, díky jednoduchosti a rychlosti narůstá popularita mleté wayusy nejen v západním světě, ale i v Ekvádoru.

santa-lucia-cloudforest-lodge-ecuador-1280x679_1

Z hlubin ekvádorského pralesa…

Příslušníci kmene Kičua si o původu wayusy vyprávějí legendu předávanou z generace na generaci:

V dávných dobách, kdy lidé nevěděli, jak snít, vydali se dva sirotci, dvojčata z kmene Kičua na dlouhou výpravu s jediným cílem – najít způsob, který jím to umožní. Vypluli po proudu řeky, když se znenadání, vprostřed noci, objevila na břehu vesnice duchů a v jejím středu schody, vedoucí do nebe. Vystoupali až na vrchol, kde nalezli všechny své předky, generaci po generaci. Ti jim darovali sazeničku wayusy, která jim umožní snít a chránit se tak před zlými duchy. Odtud tedy název „Noční strážce“ Když dvojčata ráno procitla, rostlinu stále držela v rukou. Bratři se vrátili se ke svým lidem a wayusa se stala ústřední součástí kmenové kultury.

 

Chtěli byste vyzkoušet magické účinky wayusy? Přejděte prosím, do kategorie Wayusa na našem e-shopu.